Vákuová banková masáž

Čo je bankovanie?

Čo sa týka bankovania, ide o terapiu používanú na rozptýlenie stagnujúcej krvi a lymfy v tkanive. Ide o metódu starú niekoľko tisíc rokov. Používajú sa pri nej sklenené alebo plastové banky na vytvorenie podtlaku, pričom jemným ťahom krvi a tekutiny na povrch sa zlepší obeh a tok energie.


V čom sú tieto techniky prospešné pre naše telo?

Obe techniky sa používajú pre zlepšenie príznakov rôznej problematiky dýchacích ciest, ako je nádcha. Bankovanie a moxovanie však pomôže aj pri ťažkostiach s pohybovým aparátom, presnejšie s bolesťami krku, chrbta, krížov a ramien. Takisto sa používa na zmiernenie príznakov celulitídy, tráviacich problémov. Okrem toho budete mať po ich absolvovaní úžasný pocit natiahnutých svalov a uvoľnenia.

BANKOVANIE A BANKY

Bankovanie - vákuoterapia je jedinečná účinná masážna a liečebná technika, pri ktorej dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti. Pôvod bankovania je pripisovaný starovekej Číne. Prostredníctvom baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa i pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémoch, dny, problémoch so žlčníkom, bolesťou sprevádzajúcou menštruačný cyklus atď.

História bankovania

Zmienky o bankovaní nájdeme v knihe písanej na hodvábe nájdenej v hrobke dynastie Chan. Egypťania vykonávali systematické liečenie bankami, čo dokazuje Eberov papyrus pochádzajúci približne 1550 rokov p.n.l., v ktorom sa popisuje krvácanie vyvolané priložením banky. Gréci prevzali toto starodávne umenie od Egypťanov prostredníctvom Cecropov, ktorí sa so svojimi druhmi vysťahovali z Egypta, založili v Grécku kolóniu a vybudovali mesto Atény. I keď je doložené, že bankovanie bolo používané v iných civilizovaných krajinách staroveku a dokonca i barbarské kmene poznali bankovanie, skutočný pôvod bankovania je zahalený tajomstvom. Nie sú k dispozícii záznamy ani podklady, ktoré by pomohli odkryť najdôležitejšie stopy.

Princíp bankovania

Na povrch kože (v oblasti chrbta, podbruška, lakťa, bedrového kĺbu, kolien, chodidiel alebo členku) sa prikladajú špeciálne banky určené na bankovanie, v ktorých je po priložení vytvorený podtlak (vákuum). Potom je koža a povrchová vrstva svalov vtiahnutá dovnútra a držaná v banke.

Pri klasickom bankovaní sa používajú sklenené banky a na vytvorenie podtlaku slúži zapálený liehový tampón upevnený napr. do pinzety, ktorý sa pred lokálnou aplikáciou na chvíľu vloží do banky. Ďalej sa banky môžu vopred nahriať a pri ich ochladzovaní sa vytvára podtlak. V súčasnej dobe sa hitom stávajú banky plastové či gumové, z ktorých sa vzduch odsáva vákuovou pumpičkou, teda nehrozí riziko spojené s užívaním ohňa. Existujú i banky s gumovým balónikom, ktorého pustením po predchádzajúcom stlačení a priložení banky na kožu sa podtlak dosiahne tiež.

Vyššie uvedený princíp je pre tzv. "suché bankovanie/banky". Existuje tiež tzv. "krvavé bankovanie/banky". Vopred sa pokožka nareže alebo niekoľkokrát napichne ihlou, takže banky nasávajú krv.

Pri masážnom (pohyblivom) bankovaní sa pracuje iba s jednou bankou, ktorá je mierne prisatá na pokožku tela a masíruje sa s ňou v smere toku lymfy. Pri tejto masáži dochádza k detoxikácii organizmu, prekrveniu rady tkanív a maximálnej relaxácii. Zvlášť ženy ocenia odstránenie celulitídy touto metódou v oblasti stehien, sedacích svalov, paží alebo brucha.

Dĺžka bankovania

Dĺžka bankovania je individuálna, pohybuje sa medzi 20 - 45 minútami, odporúča sa vykonávať bankovanie dvakrát až trikrát týždenne. Obvykle už po prvej procedúre sa dostavuje značný pocit úľavy.

Nepríjemným sprievodným efektom bankovania je popraskanie drobných cievok a vzniku podliatin, ale počas 3 dní dôjde k ich vymiznutiu.

Bankovanie a jeho účinky na naše telo

Pri bankovaní dochádza k intenzívnemu prekrveniu miest, kde boli banky priložené (mechanický účinok). Bankovanie ovplyvňuje vnútorné orgány (reflexný účinok) a napomáha odstraňovať toxické látky z tela von (detoxikačný účinok).

Banky

Banky sú sklenené, plastové či gumové "guľovité" nádoby, naplnené horúcim vzduchom. Ochladzovaním sa v nich vytvorí podtlak, vďaka ktorému sa banky prisajú na pokožku. Na bankovanie je potrebné mať minimálne 12 baniek s rôznymi veľkosťami.

Banky majú rôzne spôsoby aplikácie, možno ich prikladať staticky na určité body či na body vykazujúce väčšiu bolestivosť alebo možno vykonávať masáž bankami tzv. pohyblivé či kĺzavé bankovanie. Statické banky sú vhodným podporným prostriedkom pri problémoch s menštruáciou, bolestiach kĺbov a svalov, pri začiatku chrípkového ochorenia. V tomto prípade sa banky prikladajú na akupunktúrne body.

Pohyblivé banky sú veľmi účinné pri bolestiach chrbta, stuhnutých ramenách a tým, že veľmi výrazne podporujú cirkuláciu krvi a lymfy, teda i detoxikáciu, sú vhodné pri terapii celulitídy a miernej obezity.

Pre koho je vhodné bankovanie?

Pre tých, ktorí trpia bolesťami hlavy, migrénou, bolesťou chrbta, bolestivou menštruáciou, obličkovými problémami, tenisovým lakťom, bolesťou kolenného kĺbu, celulitídou, nádchou, astmou, zápalom priedušiek, reumatickými problémami, chronickou zápchou atď.

Pre koho nie je vhodné bankovanie?

Bankovanie nie je vhodné pre osoby trpiace celkovou infekciou, horúčkou, celkovým telesným vyčerpaním, popáleninami, trombózami, kŕčovými žilami, gangrénami, otvorenými ranami alebo hnisavou infekciou. Bankovanie nie je vhodné pre ženy v období tehotenstva a v období menštruácie.

https://compex.zdravie-sk.eu/bankovanie.php

Bankovanie a banková masáž

Bankovanie je liečebná metóda známa už v stredoveku. V minulosti sa viac využívalo mokré /krvavé bankovanie/, kde sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú "zlú" krv. Podobne sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. Na rôznych miestach sveta sa používali nielen sklené banky, ale aj bankyz kravských rohov, bambusové banky, či vyrobené z tekvičiek.V súčasnosti môžu krvavé bankvanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.
Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláiu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.Už v dávnejších dobách sa zistila súvislosť medzi zatvrdlinami na chrbte a vnútornými orgánmi, ktoré sa ovplyvňujú navzájom. Teda ak sa nám z nesprávneho držania tela, chôdze, sedenia, po úraze ale i napríklad po pôrode vytvorí v svale na určitom mieste gelosa, po určitom čase začne ovplyvňovať aj orgán, v ktorého zóne sa nachádza, a naopak, ak máme chorý niektorý vnútorný orgán, na príslušnom mieste na chrbte, alebo pri zodpovedajúcom stavci sa objaví po čase bolestivá spazma alebo iná zmena.
Pred bankovaním vždy vyhmatáme na chrbte tieto bolestivé, chladné či horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde umiestnime banky. Ak sa rozhodneme bankovať niektorý vnútorný orgán, vyberieme k nemu prislúchujúcu zónu, môžeme si pomôcť aj priečnou segmentáciou alebo podľa akupunktúrnych dráh meridiánov.
Pred bankovaním prevedieme krátku zahrievaciu masáž vhodným rastlinným olejom, vynikajúca kombinácia je s éterickým olejom borievkovým /jalovcovým/, ktorý podporuje pohyb lymfy a prečistenie organizmu, prípadne použijeme aj levandulku, grep, alebo lemongras, ktorý vynikajúco hojí popraskané cievky.
Veľmi účinná na prekrvenie a úľavu od menších bolestí chrbta alebo kĺbov je banková masáž. Väčšiu banku prisajeme na dobre naolejovanú pokožku, a masírujeme s ňou pozdĺž chrbta, aj priečne,vynikajúco pôsobí masáž pozdĺž dráhy močového mechúra a okolo trapézov.Zoberieme menšie banky a poukladáme ich na vybrané miesta. Necháme ich tam 15 - 25 minút, potom jemne zložíme a na záver premasírujeme . Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky, a odľahčuje obličky.
Bankovanie opakujeme podľa potreby, môže byť bankovacia kúra: prvý týždeň 2 x, potom ešte 6-9x raz do týždňa, neskôr 2 mesiace pauza.
Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len počkáme kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.Vieme takto liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín.Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá.Pri bankovaní meridiánov sú najdôležitejšie dráhy nachádzajúce sa na chrbte, a to riadiaca dráha a vonkajšia aj vnútorná dráha močového mechúra, na ramene a krku dráha tenkého, hrubého čreva a trojitého ohrievača.Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne.Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa predtým s vaším lekárom.

https://compex.zdravie-sk.eu/bankovanie.php

Zdroj:https://www.rege.sk/clanky/ako-funguje-bankovanie-a-moxovanie/

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky