Anticelulitídna masáž

Masáže nemajú len relaxačné a skrášľovacie účinky, ale pozitívne vplývajú aj na našu psychiku, uvoľňujú stuhnuté svalstvo a pomáhajú odstraňovať niektoré bolesti.

Masáž krásnych nôh

Anticelulitídna masáž, nazývaná aj masáž krásnych nôh, zabraňuje ukladaniu tukových buniek na nesprávnych miestach, "drvý" zhluky tukových buniek, ktoré sú uložené pod pokožkou a eliminuje 2 vnútorné príčiny vzniku celulitídy:

  1. nedostatočné prekrvovanie postihnutej oblasti,
  2. zlú cirkuláciu lymfatického systému.

Vďaka masáži sú bunky lepšie zásobované výživnými látkami a kyslíkom, z organizmu sa rýchlejšie odplavujú škodlivé látky, takže staré "celulitídne hrbolčeky" miznú a nové sa už netvoria. Aby bola masáž v odstraňovaní celulitídy účinná, musíte ju podstupovať pravidelne a dlhodobo.

Čo je vlastne celulitída?

Celulitída, alebo tzv. pomarančová koža je mnohými označovaná za civilizačné ochorenie, inými "len" za nepríjemný estetický problém. Ako sa na mnohých miestach môžeme dočítať, je celulitída spájaná s obezitou. Hoci kilá naviac k celulitíde dopomôcť môžu, neubránia sa jej ani mnohé štíhle a športujúce ženy.

Príčiny vzniku celulitídy sú vysvetľované rôzne, pričom sa najčastejšie uvádza spojitosť s ukladaním tuku v podkoží a neodplavovaním splodín látkovej výmeny. Navonok vzniknuté hrboľky niesu len výsledkom ukladania prebytočného tuku, ale sú výsledkom zmien v podkožnom tkanive. Tuk sa ukladá do neforemných hrudiek, ktoré tlačia na pokožku. Dochádza k stlačovaniu vlásočníc a k zhoršovaniu prekrvenia. Podkožné väzivo sa tak bez dostatku živín postupne narušuje.

Celulitída postihuje predovšetkým nežné pohlavie a to najmä v dôsledku súhry viacerých faktorov ako sú dedičnosť, nadváha, ochabnuté väzivo, nesprávna životospráva, hormonálne poruchy, zlý krvný a lymfatický obeh. Medzi rizikový patrí napríklad aj stres.

V poslednom čase sa veľa hovorí o genetike a predurčenosti mať pomarančovú pokožku. V skutočnosti však nemožno potvrdiť, že by sa celulitída dala zdediť. To, čo človek získava po svojich predkoch je predovšetkým typ postavy. Najrizikovejšou skupinou žien sú tie, ktoré majú tzv. hruškovitý typ postavy. Pre takéto telo je typický úzky pás a široké boky. Tuk sa ukladá predovšetkým na bokoch, pozadí a stehnách.

Ďalším už spomenutým faktorom je vysoká hladina estrogénu. Do vlastností tohto hormónu patrí aj ochabovanie tkaniva a ukladanie tukových buniek a ich množenie. Estrogény blokujú funkčnosť vitamínu C a B12 a spaľujú kyselinu listovú. Celulitída ohrozuje dievčatá už od puberty, pričom je spojitosť s estrogénom zjavná. Celulitídou sú síce ohrozené ženy každého veku, no do najrizikovejšej skupiny patria dievčatá v puberte, ženy po tehotenstve, v menopauze a ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu a hormonálnu liečbu.

Nesprávna životospráva môže byť ďalším kameňom úrazu. Ukladanie toxínov v tele a nedostatok potrebných minerálnych látok a vitamínov len podporuje efekt celulitídy. Medzi rizikové patrí kofeín a fajčenie, pretože pri nich dochádza k zužovaniu ciev a tým k zhoršenému prekrveniu. Vo výžive treba brať väčší dôraz na menej čierneho čaju, kávy a menej soli. Potravín, na ktoré by si žena mala dávať pozor je asi tak veľmi veľa, že ľahko môže nadobudnúť dojmu, že by prakticky nemohla jesť vôbec nič! To však nemusí byť pravda. Dôraz je potrebné venovať pitnému režimu a racionálnemu, obsahovo vyváženému a pravidelnému stravovaniu (5-6x denne).

Fenomén, ktorý s výživou bezprostredne súvisí sa nazýva jo-jo efekt. Rôzne druhy diét, pri ktorých dochádza k rýchlim úbytkom na váhe a s následným rýchlim priberaním, sú asi to najhoršie čo môže človek urobiť. V prípade, že sa žena rozhodne držať diétu, tá by mala byť racionálna a kaloricky menej drastická. Ideálny úbytok na váhe je asi do 1 kilogramu za týždeň.

Hoci celulitídu môžu mať aj štíhle, pohybovo aktívne ženy, obezita je významným faktorom, ktorý jej môže dopomôcť. Kým štíhla žena sa celulitídy bude zbavovať asi naozaj ťažko, mnohým ženám, ktoré sú viac pri tele postačí na jej výrazné zmiernenie prakticky len schudnúť. Za vhodný prostriedok možno označiť športovanie s dôrazom ta tie pohybové aktivity, pri ktorých intenzita umožní dostatočné zásobovanie tela kyslíkom, ktorý je pre spaľovanie tukov nevyhnutný. Športovaním nedochádza len k úbytku telesného tuku, ale aj k spevňovaniu tkaniva a k zlepšeniu prekrvenia.

Zlepšené prekrvenie dopomáha zásobovať postihnuté oblasti živinami a zbavovať ich usadených toxínov. Šport však nie je jediným prostriedkom, ktorým je možné zlepšovať krvnú cirkuláciu. Do skupiny takýchto prostriedkov patrí aj napríklad pravidelná masáž.

V súčasnom období prežívajú veľký rozmach rôzne "zázračné" krémy a gély proti celulitíde. Ich obsah a zameranie, ako aj účinnosť je rozmanitá, pričom treba vyzdvihnúť napríklad zlepšovanie prekrvenia a mobilizovanie tukových buniek. To čo je im naopak často vytýkané je fakt, že zväčša pôsobia len povrchovo, kým skutočný problém sa skrýva oveľa hlbšie.

Čo povedať na záver? Zázračný prostriedok v boji s celulitídou neexistuje. Nedá sa odstrániť, dá sa však výrazne zmierniť. Na to však rôzne krémy postačovať asi nebudú. To čo naozaj môže pomôcť, je celková zmena životného štýlu, ktorá sa dotkne výživy, pohybovej aktivity človeka, ako aj pravidelnej starostlivosti o postihnuté časti tela.

Cviky proti celulitíde

V podstate nejde o žiadne špeciálne cviky, no musia byť zamerané na postihnuté partie. Pokiaľ vás trápi celulitída na stehnách, do svojej zostavy si pridajte viac cvikov na túto oblasť, aby ste ju dostatočne prekrvili. To isté platí aj na zadok či bruško, ktoré sú najčastejšie postihnutými partiami. Pridávame aj niekoľko tipov, ako ich efektívne precvičiť.

Stehná: Najlepšími cvikmi pre stehná takisto zadok sú výpady. To najlepšie pre pekný zadok a stehná. K ďalším efektívnym cvikom však patrí aj unožovanie. Ľahnite si na bok, spodnú nohu mierne pokrčte a horná zostáva vystretá. Hornú nohu pomaly zdvíhajte nahor a v polohe, kedy najviac cítite prácu svalov, chvíľu zotrvajte. Nohu pomaly tesne nad zem a opakujte.

Zadok: Výpady i drepy sú istotou, ako precvičiť zadnú časť tela, no opäť môžete zotrvať i v polohe ležmo. Ľahnite si na chrbát, ruky majte pozdĺž tela a nohy pokrčené v kolenách. Zdvihnite zo zeme panvu a spodnú časť chrbta, no dbajte, aby boli stehná a trup v jednej rovine. V pozícii chvíľu zotrvajte a panvu pomaly vráťte na zem. Tento cvik môžete robiť aj spôsobom, že máte nohy vyložené na sedačke alebo stoličke.

Bruško: Keďže celulitídu na brušku často vídať najmä zboku, zamerajme sa na tieto svaly. Stále ležíte na zemi, uložte sa na bok a nohy jemne pokrčte v kolenách. Spodnú ruku si dajte za hlavu, hornú položte na bok a mierne sa nadvihujte. Musíte cítiť prácu bočných brušných svalov, v nadvihnutej pozícii chvíľu zotrvajte a vráťte sa na zem. Telo však celkom nepoložte a cvik opakujte.

Čo je vlastne anticelulitídna masáž?

Anticelulitídna masáž je terapia , ktorá pozitívne pôsobí na rozklad tukového tkaniva problémových partií , ktorej cieľom je prevencia a zmiernenie prejavov celulitídy na sedacích a stehnových svaloch. Terapia zvyšuje odsun odpadových látok, zlepšuje prekrvenie a látkovú výmenu v danej oblasti.Je dôležité venovať pozornosť správnej výžive, pitnému režimu, primeranému pohybu a prípadne striedavým sprchám teplou a studenou vodou .

Celulitída ľudovo nazývana je vlastne Lipohypertrofia - ide o neodtečenie lymfy z medzibunkového priestoru spod povrchu kože ,z dôvodu zväčšenia tukových buniek, a tým prichádza k útlaku lymfatických ciev ,kde bielkovinová zložka sfibrotizuje a vytvára hrbolky podobajúce sa pomarančovej kôre. V mieste je značne obmedzený prietok krvi a lymfy .

Pomarančová koža je spôsobená z veľkej časti vodou, tukom a odpadovými látkami, ktoré sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva.Usadzovanie spôsobuje nedostatočná funkcia lymfatických ciev a zlé prekrvenie, čo je následkom zlého životného štýlu.

Dôležitou súčasťou anticelulitídneho programu je :

- správna výživa

- pohyb

- masážny efekt, napr. aj pri krémovani

- striedavé sprchy studenou a teplou vodou

- saunovanie

- NeFajčenie - fajčenie spôsobuje zúženie ciev, v konečnom dôsledku bráni odtoku lymfy z podkožia

Kontraindikácie :

- malígne ochorenia ,akútna bakteriálna alebo virová infekcia, akútne horúčkovité stavy a žilové ochorenia, tehotenstvo, kožné ochorenia

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky