
SM Systém
SM Systém predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát človeka; predovšetkým chrbticu. Spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM Systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SM Systém znamená - stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb - mobilitu.
Účinná pomoc cvičenia pre ľudí trpiacimi:
- problémy s chrbticou častokrát prameniace v životnom štýle, zamestnaní a návykoch
- poruchy držania tela - deti počas vývoja, zranenia, nesprávne sedenie
- hernia disku, skolióza, spinálna stenóza - vážnejšie diagnózy
- stuhnuté svaly krku - podceňovaný stav, ktorý môže priniesť ďalšie problémy
- bolesť v oblasti lopatiek - častá bolesť hlavne ľudí v strednom veku
- ochabovanie svalstva chrbta - typické pre kancelárske profesie a sedavé zamestnania
- extrémne namáhané svalstvo - manuálne profesie, dvíhanie ťažších predmetov, športovci
Princípy metódy
Metóda SM Systém je založená na pravidelnom cvičení vyvinutom MUDr. Smíškom na základe poznatkov zo sveta fyzioterapie, osobných skúsenosti a skúseností z praxe.
SM Systém pracuje s anatomicky definovanými špirálovými svalovými reťazcami. Svalový reťazec je súbor svalov, ktorých súhra počas pohybu zaisťuje stabilitu tela a tým správne vykonanie pohybu. Funkciu týchto svalových reťazcov definuje špirálová stabilizácia - jedná sa o svaly, ktorých súhra počas pohybu zaisťuje stabilitu tela a tým správne vykonanie pohybu.
Hlavný efekt metódy je vyvolanie trakčnej (naťahovacej) sily v oblasti medzistavcových platničiek. Vďaka tomu sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a platnička môže lepšie vykonávať svoju funkciu. Efekt dosahujeme aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré zužujú obvod pása a ťahajú telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná.
Posturálna reakcia - aktivita posturálnych svalov, predovšetkým svalov brušných - vyvolaná tlakom na chodidlo v stoji.
Senzomotorika - premenlivou silou, ktorou zaťažujeme chodidlo, zvyšujeme aktivitu stabilizačných svalov. Dôležitou podmienkou je, aby bolo telo pri senzomotorickom cvičení špirálovo stabilizované (špirálovo stabilizovaná senzomotorika).
Špirálová stabilizácia - stabilizácia tela špirálovými stabilizačnými reťazcami je aktivovaná pohybom ruky dozadu alebo dopredu. K tomu dochádza v pozícii v stoji vo vertikálnej ose tela.
PNF (Proprioreceptívna neuromuskulárna facilitácia) - facilitáciou (draždením) proprioreceptorov (receptorov vo svaloch a šľachách) sa informácia odovzdáva do centrálneho nervového systému (CNS). Z CNS spätne dochádza k aktivácii ďalších svalov, ktoré sú v CNS naplánované ako pohybový stereotyp a stabilizačný systém. Tak dôjde k zapojeniu svalov v reťazci ľahšie, ako keby sa napínali samostatne. To sa využíva k aktivácii svalov, ktoré človek napne ťažko sám spontánne (sedací sval, svaly panvového dna).
Striedanie relaxácie a aktivácie - relaxácia svalov umožňuje ich prekrvenie. To dodáva energiu pre ďalšiu svalovú aktivitu. Bez dostatočnej a pravidelnej relaxácie sval zostáva v napätí (triggerpoints - TP). Opakovaná kontrakcia bez relaxácie vedie ku kŕču.
Striedanie pretiahnutia s kontrakciou - pretiahnutie svalu nasleduje po kontrakcii, pretiahnutie dáva možnosť opätovnej účinnej kontrakcii.
Praktické prínosy cvičenia:
- špirálová stabilizácia (stabilizácia stredu tela, uvoľnenie pletencov a končatín pre pohyb)
- striedanie stabilizačných systémov
- rýchla a dynamická stabilizácia pohybu
- nácvik rovnováhy
- osové postavenie tela
- rozsiahly, plynulý pohyb
- segmentovo rozložený pohyb
- mobilizácia chrbtice do rotácie pri súčasnej stabilizácii
- relaxácia všetkých svalov tela
- prekrvenie a regenerácia svalového aparátu a šliach
- regenerácia kĺbov a medzistavcových platničiek
- optimálne riadenie pohybu
- náprava a automatizácia prirodzených pohybových vzorcov - chôdze a behu
- duševná relaxácia a regenerácia
Zdroj: https://smsystem.sk/o-sm-systeme/principy-metody/principy-metody