Mobilizačné techniky

Hlavnou funkciou mäkkých techník je odstraňovanie svalových bolestí a zvýšeného napätia, uvoľňovanie šliach a jaziev, práca s triggerpoints. Tieto techniky sú veľmi účinné hlavne pri odstraňovaní migrén a bolestiach hlavy, ktoré sú často spôsobené blokádami v oblasti krčnej, hrudnej a bedernej chrbtice. Uvoľnením krčnej chrbtice napomáhame tiež pri zlepšení látkovej výmeny, zlepšení zraku a zmiernenia tlaku v očnom pozadí a sústredenosti, čím pôsobíme priaznivo na celý organizmus. V bežnej praxi sa často prevádza na rýchle odstránenie menších čí väčších blokád. 

SM Systém


SM Systém predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát človeka; predovšetkým chrbticu. Spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM Systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SM Systém znamená - stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb - mobilitu.

Účinná pomoc cvičenia pre ľudí trpiacimi:

  • problémy s chrbticou častokrát prameniace v životnom štýle, zamestnaní a návykoch
  • poruchy držania tela - deti počas vývoja, zranenia, nesprávne sedenie
  • hernia disku, skolióza, spinálna stenóza - vážnejšie diagnózy
  • stuhnuté svaly krku - podceňovaný stav, ktorý môže priniesť ďalšie problémy
  • bolesť v oblasti lopatiek - častá bolesť hlavne ľudí v strednom veku
  • ochabovanie svalstva chrbta - typické pre kancelárske profesie a sedavé zamestnania
  • extrémne namáhané svalstvo - manuálne profesie, dvíhanie ťažších predmetov, športovci

Princípy metódy

Metóda SM Systém je založená na pravidelnom cvičení vyvinutom MUDr. Smíškom na základe poznatkov zo sveta fyzioterapie, osobných skúsenosti a skúseností z praxe.

SM Systém pracuje s anatomicky definovanými špirálovými svalovými reťazcami. Svalový reťazec je súbor svalov, ktorých súhra počas pohybu zaisťuje stabilitu tela a tým správne vykonanie pohybu. Funkciu týchto svalových reťazcov definuje špirálová stabilizácia - jedná sa o svaly, ktorých súhra počas pohybu zaisťuje stabilitu tela a tým správne vykonanie pohybu.

Hlavný efekt metódy je vyvolanie trakčnej (naťahovacej) sily v oblasti medzistavcových platničiek. Vďaka tomu sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a platnička môže lepšie vykonávať svoju funkciu. Efekt dosahujeme aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré zužujú obvod pása a ťahajú telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná.

Posturálna reakcia - aktivita posturálnych svalov, predovšetkým svalov brušných - vyvolaná tlakom na chodidlo v stoji.

Senzomotorika - premenlivou silou, ktorou zaťažujeme chodidlo, zvyšujeme aktivitu stabilizačných svalov. Dôležitou podmienkou je, aby bolo telo pri senzomotorickom cvičení špirálovo stabilizované (špirálovo stabilizovaná senzomotorika).

Špirálová stabilizácia - stabilizácia tela špirálovými stabilizačnými reťazcami je aktivovaná pohybom ruky dozadu alebo dopredu. K tomu dochádza v pozícii v stoji vo vertikálnej ose tela.

PNF (Proprioreceptívna neuromuskulárna facilitácia) - facilitáciou (draždením) proprioreceptorov (receptorov vo svaloch a šľachách) sa informácia odovzdáva do centrálneho nervového systému (CNS). Z CNS spätne dochádza k aktivácii ďalších svalov, ktoré sú v CNS naplánované ako pohybový stereotyp a stabilizačný systém. Tak dôjde k zapojeniu svalov v reťazci ľahšie, ako keby sa napínali samostatne. To sa využíva k aktivácii svalov, ktoré človek napne ťažko sám spontánne (sedací sval, svaly panvového dna).

Striedanie relaxácie a aktivácie - relaxácia svalov umožňuje ich prekrvenie. To dodáva energiu pre ďalšiu svalovú aktivitu. Bez dostatočnej a pravidelnej relaxácie sval zostáva v napätí (triggerpoints - TP). Opakovaná kontrakcia bez relaxácie vedie ku kŕču.

Striedanie pretiahnutia s kontrakciou - pretiahnutie svalu nasleduje po kontrakcii, pretiahnutie dáva možnosť opätovnej účinnej kontrakcii.

Praktické prínosy cvičenia:

  • špirálová stabilizácia (stabilizácia stredu tela, uvoľnenie pletencov a končatín pre pohyb)
  • striedanie stabilizačných systémov
  • rýchla a dynamická stabilizácia pohybu
  • nácvik rovnováhy
  • osové postavenie tela
  • rozsiahly, plynulý pohyb
  • segmentovo rozložený pohyb
  • mobilizácia chrbtice do rotácie pri súčasnej stabilizácii
  • relaxácia všetkých svalov tela
  • prekrvenie a regenerácia svalového aparátu a šliach
  • regenerácia kĺbov a medzistavcových platničiek
  • optimálne riadenie pohybu
  • náprava a automatizácia prirodzených pohybových vzorcov - chôdze a behu
  • duševná relaxácia a regenerácia

Zdroj: https://smsystem.sk/o-sm-systeme/principy-metody/principy-metody

PIR postizometrická relaxácia


 Je metóda, ktorá používa svalovú facilitáciu a svalovú inhibíciu (tlmenie).

Spočíva v dosiahnutí polohy, v ktorej je sval vo svojej maximálnej dĺžke (vytvorené predpätie), sval nesmieme pretiahnuť. V tejto krajnej polohe vyzveme pacienta aby kládol minimálny izometrický odpor a pomaly sa nadychoval, odpor držíme 10 - 15 sekúnd, potom dávame pacientovi povel aby sa uvolnil a vydýchol. Najdôležitejšie je aby sme počkali až pokiaľ necítime aby sa uvolnil. V priebehu relaxácie dochádza k spontánnemu predĺženiu svalu (k zväčšeniu pohybu, čím opäť dosahujeme nové predpätie). Tento proces počas terapie nesmieme prerušiť. Ak sa relaxácia javí nedostatočná, predĺžime fázu izometrickú až na 30 sekúnd a postup opakujeme 3 - 5 krát, s nádychom svaly facilitujeme, výdychom inhibujeme. Pokiaľ nám svalová kontrakcia spôsobí rotáciu hlavy resp. trupu, využívame pohľad očí ktorý v smere kontrakcie svaly facilituje, v smere rotácie inhibuje.

        Dornova metóda      + Breussova masáž


Čo je Dornova metóda?
Za zakladateľa Dornovej metódy sa považuje nemec Dieter Dorn. Podľa Dorna vedie súčasný, sedavý spôsob života spolu s vysokou mierou stresu k deformitám chrbtice a panvy. Preto samotný Dorn vymyslel vlastnú jemnú Dornovu metódu, ktorá sa používa pri bolestiach chrbtice, kĺbov a pri ďalších poruchách pohybového aparátu spojených s nesprávnym držaním tela. 

Ako sa Dornova metóda vykonáva?
Pomocou Dornovej metódy sa posunuté kĺbové plochy jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. U Dornovej metódy sa nepoužívajú prudké a násilné pohyby. Z tohto dôvodu u tejto metódy nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. U porovnávania Dornovej metódy s inými podobnými metódami zistíme, že u metódy Dietera Dorna sa nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu Dornovej metódy teda je aktívna spolupráca klienta pri ošetrovaní. 
Aké sú výsledky Dornovej metódy?

Dornova metóda dokáže klienta zbaviť rôznych bolestí a ťažkostí pohybového aparátu. Rovnako dokáže zmierniť prejavy skoliózy a hyperkyfózy. Podľa Dorna sa naše svaly vždy riadia podľa pozície kĺbov a chrbtice. V prípade, že tieto nefungujú ako by mali, naše svaly sa takémuto držaniu tela prispôsobia a požadujú ho za správne. To znamená, že držia naše telo v nesprávnej pozícií, ktorá následne škodí nášmu zdraviu. 
Ako rýchlo sa výsledky po aplikácii Dornovej metódy prejavia je individuálne. Už po dvoch vyšetreniach môže u klienta dôjsť k úľave a zlepšeniu zdravotného stavu. U ťažkých zdravotných prípadoch sa môže požadovaný efekt dostaviť až po niekoľkých mesiacoch. 
U Dornovej metódy je potrebné dávať si pozor na kontraindikácie medzi, ktoré patria:
- osteoporóza v pokročilom štádiu
- stavy po operáciách chrbtice a po úrazoch (napr. zlomeniny)
- artróza v pokročilom štádiu
- vyskočená alebo operovaná medzistavcová platnička
- rakovina
- reumatoidná artritída
- Bechterovova choroba
- tehotenstvo
Keďže veľká časť problémov s pohybovým aparátom má psychickú príčinu, dochádza k spojeniu Dornovej metódy s rôznymi energetickými terapiami a masážami. Najčastejšie sa s ňou spája bankovanie a Breussova masáž.

Breussova masáž


Keďže veľká časť problémov s pohybovým aparátom má psychickú príčinu, dochádza k spojeniu Dornovej metódy s rôznymi energetickými terapiami a masážami. Najčastejšie sa s ňou spája bankovanie a Breussova masáž

Čo je Breussova masáž?
Túto metódu masáže založil rakúsky liečiteľ Rudolf Breuss. Breussova masáž je energeticko-manuálna masáž, v oblasti chrbtice (špeciálne pomalé hmaty, ktoré vedú priamo k chrbtici). Vďaka týmto hmatom dochádza spolu s použitím ľubovníkového oleja k uvoľneniu medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch je možné bezbolestné navrátenie vychýlených medzistavcových platničiek na svoje pôvodné miesto. Breussova masáž je ideálny doplnok po ošetrení Dornovou metódou. 


Ako sa Breussova masáž vykonáva?
Breussova masáž spočíva v intenzívnom vtieraní masážneho oleja po celej dĺžke chrbtice. Dôraz sa pritom kladie na postihnuté, boľavé miesta. Pôsobením oleja sa medzistavcové platničky regenerujú a platničky sa tak lepšie vyrovnávajú do správnej polohy. Masážou a pôsobením oleja dochádza k lepšiemu okysličeniu tkanív platničiek, odplavovaniu škodlivín krvou a stimuláciou nervových vlákien, ktoré vedú z chrbtice. Celá chrbtica sa tak ľahšie regeneruje a pohyblivosť organizmu sa rozširuje. 
Breussova masáž je veľmi jemná a u jej vykonávania nie sú známe žiadne kontraindikácie.


Aké sú výsledky Breussovej masáže?

Breussova masáž sa používa na uvoľnenie po aplikácií Dornovej metódy alebo taktiež ako príprava na Dornovu metódu. Výsledky, ktoré dosiahnete vďaka Breussovej masáži sú nasledovné:

- uvoľnenie a regenerácia medzistavcových platničiek
- vyrovnanie celkovej statiky organizmu
- zmiernenie svalového napätia
- slúži ako prevencia pri ochoreniach chrbtice
- vyrovnanie postavenia chrbta
- uvoľnenie psychických, fyzických i energetických blokov
Veľkou výhodou Breussovej masáže je fakt, že pri akútnych problémoch klienta sa veľmi často jedná o jedinú metódu, ktorú klient dokáže zniesť.

Metóda podľa Mojžišovej


Poruchy funkcie pohybového aparátu patria medzi najčastejšie zdroje bolesti v ľudskom organizme. Bolestivý podnet sa objavuje pri poruche funkcií ako signál, ktorý má zabrániť k vzniku trvalej poprípade morfologickej zmeny. Bolestivé podráždenie môže vyvolať reflexnú odpoveď nie len v príslušnom segmente ale i v segmentoch veľmi vzdialených od miesta poruchy. Funkčné poruchy sú teda sprevádzané v rôznej miere reflexnými svalovými spazmami, hyperalgickými kožnými zónami, bolestivými bodmi a pod. Tieto techniky môžeme rôznymi technikami presne lokalizovať.

Metóda Ľ. Mojžišovej je metóda, ktorá pomáha ľudskému organizmu komplexne, a to posunom v sternokostálnych spojeniach funkčným kĺbnym blokádam v intervertebrálnych kĺboch ale zvlášť posunom a svalovým dysbalanciám v oblasti panvy prisudzuje reflexnú odozvu v rade orgánových sústav. Uvedené zmeny potom po zmobilizovaní a následnej cielenej rehabilitácii väčšinou rýchlo miznú čo je jasným dôkazom ich vzájomnej súvislosti.

Metóda je nesporne originálnym prístupom v liečbe ženskej funkčnej sterility a predstavuje ucelený systém. Je najfyziologickejším spôsobom liečby neplodných žien založenom na reflexnom ovplyvnení nervovosvalového aparátu panvového dna. Liečebný prostriedok predstavuje pohybové ovplyvnenie driekovej chrbtice, krížovej kosti, kostrče, panvy a svalov ich vzájomnej polohy. Týmto spôsobom sa prostredníctvom vegetatívneho nervového systému pôsobí na ženské pohlavné orgány a to cestou zlepšenia ich krvného zásobenia alebo skvalitnenia svalového a spojivového tkaniva. Prednosťou metódy je skutočnosť, že nevylučuje a neovplyvňuje ďalšie vyšetrovanie, žena je poučená o spolupráci a význame denného aktívneho cvičenia.

Vzhľadom k veľkej záťaži svalového aparátu musíme pacientke pripomenúť pitný režim, ktorý je nutný pri cvičení. Denne treba vypiť 3 litre tekutín (minerálna voda, čaj...).

Metóda môže byť úspešná v týchto  prípadoch:

  • bolesť chrbta
  • vyskočené platničky
  • skolióza chrbtice
  • artróza bedier
  • bolesti kostrče
  • bolestivý pohlavný styk
  • absencia orgazmu
  • absencia menštruácie u mladých dievčat
  • nepravidelný menštruačný cyklus
  • bolestivá menštruácia
  • nepriechodnosť vajcovodov, ktorá je spôsobená svalovými kŕčmi
  • žena má obrátenú maternicu
  • žena má malú alebo nevyvinutú maternicu
  • žena trpí opakovanými potratmi
  • žena sa s partnerom snaží počať dieťa
  • k zlepšeniu nálezu patologického spermiogramu
  • žena trpí inkontinenciou
  • cvičenia upravené pre tehotnú ženu jej uľahčí pôrod

Vákuová banková masáž


Čo je bankovanie?

Čo sa týka bankovania, ide o terapiu používanú na rozptýlenie stagnujúcej krvi a lymfy v tkanive. Ide o metódu starú niekoľko tisíc rokov. Používajú sa pri nej sklenené alebo plastové banky na vytvorenie podtlaku, pričom jemným ťahom krvi a tekutiny na povrch sa zlepší obeh a tok energie.


V čom sú tieto techniky prospešné pre naše telo?

Obe techniky sa používajú pre zlepšenie príznakov rôznej problematiky dýchacích ciest, ako je nádcha. Bankovanie a moxovanie však pomôže aj pri ťažkostiach s pohybovým aparátom, presnejšie s bolesťami krku, chrbta, krížov a ramien. Takisto sa používa na zmiernenie príznakov celulitídy, tráviacich problémov. Okrem toho budete mať po ich absolvovaní úžasný pocit natiahnutých svalov a uvoľnenia.

                                                                   BANKOVANIE A BANKY

Bankovanie - vákuoterapia je jedinečná účinná masážna a liečebná technika, pri ktorej dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti. Pôvod bankovania je pripisovaný starovekej Číne. Prostredníctvom baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa i pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémoch, dny, problémoch so žlčníkom, bolesťou sprevádzajúcou menštruačný cyklus atď.

História bankovania

Zmienky o bankovaní nájdeme v knihe písanej na hodvábe nájdenej v hrobke dynastie Chan. Egypťania vykonávali systematické liečenie bankami, čo dokazuje Eberov papyrus pochádzajúci približne 1550 rokov p.n.l., v ktorom sa popisuje krvácanie vyvolané priložením banky. Gréci prevzali toto starodávne umenie od Egypťanov prostredníctvom Cecropov, ktorí sa so svojimi druhmi vysťahovali z Egypta, založili v Grécku kolóniu a vybudovali mesto Atény. I keď je doložené, že bankovanie bolo používané v iných civilizovaných krajinách staroveku a dokonca i barbarské kmene poznali bankovanie, skutočný pôvod bankovania je zahalený tajomstvom. Nie sú k dispozícii záznamy ani podklady, ktoré by pomohli odkryť najdôležitejšie stopy.

Princíp bankovania

Na povrch kože (v oblasti chrbta, podbruška, lakťa, bedrového kĺbu, kolien, chodidiel alebo členku) sa prikladajú špeciálne banky určené na bankovanie, v ktorých je po priložení vytvorený podtlak (vákuum). Potom je koža a povrchová vrstva svalov vtiahnutá dovnútra a držaná v banke.

Pri klasickom bankovaní sa používajú sklenené banky a na vytvorenie podtlaku slúži zapálený liehový tampón upevnený napr. do pinzety, ktorý sa pred lokálnou aplikáciou na chvíľu vloží do banky. Ďalej sa banky môžu vopred nahriať a pri ich ochladzovaní sa vytvára podtlak. V súčasnej dobe sa hitom stávajú banky plastové či gumové, z ktorých sa vzduch odsáva vákuovou pumpičkou, teda nehrozí riziko spojené s užívaním ohňa. Existujú i banky s gumovým balónikom, ktorého pustením po predchádzajúcom stlačení a priložení banky na kožu sa podtlak dosiahne tiež.

Vyššie uvedený princíp je pre tzv. "suché bankovanie/banky". Existuje tiež tzv. "krvavé bankovanie/banky". Vopred sa pokožka nareže alebo niekoľkokrát napichne ihlou, takže banky nasávajú krv.

Pri masážnom (pohyblivom) bankovaní sa pracuje iba s jednou bankou, ktorá je mierne prisatá na pokožku tela a masíruje sa s ňou v smere toku lymfy. Pri tejto masáži dochádza k detoxikácii organizmu, prekrveniu rady tkanív a maximálnej relaxácii. Zvlášť ženy ocenia odstránenie celulitídy touto metódou v oblasti stehien, sedacích svalov, paží alebo brucha.

Dĺžka bankovania

Dĺžka bankovania je individuálna, pohybuje sa medzi 20 - 45 minútami, odporúča sa vykonávať bankovanie dvakrát až trikrát týždenne. Obvykle už po prvej procedúre sa dostavuje značný pocit úľavy.

Nepríjemným sprievodným efektom bankovania je popraskanie drobných cievok a vzniku podliatin, ale počas 3 dní dôjde k ich vymiznutiu.

Bankovanie a jeho účinky na naše telo

Pri bankovaní dochádza k intenzívnemu prekrveniu miest, kde boli banky priložené (mechanický účinok). Bankovanie ovplyvňuje vnútorné orgány (reflexný účinok) a napomáha odstraňovať toxické látky z tela von (detoxikačný účinok).

Banky

Banky sú sklenené, plastové či gumové "guľovité" nádoby, naplnené horúcim vzduchom. Ochladzovaním sa v nich vytvorí podtlak, vďaka ktorému sa banky prisajú na pokožku. Na bankovanie je potrebné mať minimálne 12 baniek s rôznymi veľkosťami.

Banky majú rôzne spôsoby aplikácie, možno ich prikladať staticky na určité body či na body vykazujúce väčšiu bolestivosť alebo možno vykonávať masáž bankami tzv. pohyblivé či kĺzavé bankovanie. Statické banky sú vhodným podporným prostriedkom pri problémoch s menštruáciou, bolestiach kĺbov a svalov, pri začiatku chrípkového ochorenia. V tomto prípade sa banky prikladajú na akupunktúrne body.

Pohyblivé banky sú veľmi účinné pri bolestiach chrbta, stuhnutých ramenách a tým, že veľmi výrazne podporujú cirkuláciu krvi a lymfy, teda i detoxikáciu, sú vhodné pri terapii celulitídy a miernej obezity.

Pre koho je vhodné bankovanie?

Pre tých, ktorí trpia bolesťami hlavy, migrénou, bolesťou chrbta, bolestivou menštruáciou, obličkovými problémami, tenisovým lakťom, bolesťou kolenného kĺbu, celulitídou, nádchou, astmou, zápalom priedušiek, reumatickými problémami, chronickou zápchou atď.

Pre koho nie je vhodné bankovanie?

Bankovanie nie je vhodné pre osoby trpiace celkovou infekciou, horúčkou, celkovým telesným vyčerpaním, popáleninami, trombózami, kŕčovými žilami, gangrénami, otvorenými ranami alebo hnisavou infekciou. Bankovanie nie je vhodné pre ženy v období tehotenstva a v období menštruácie.

https://compex.zdravie-sk.eu/bankovanie.php

Bankovanie a banková masáž

Bankovanie je liečebná metóda známa už v stredoveku. V minulosti sa viac využívalo mokré /krvavé bankovanie/, kde sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú "zlú" krv. Podobne sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. Na rôznych miestach sveta sa používali nielen sklené banky, ale aj banky
z kravských rohov, bambusové banky, či vyrobené z tekvičiek.

V súčasnosti môžu krvavé bankvanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.

Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláiu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.


Už v dávnejších dobách sa zistila súvislosť medzi zatvrdlinami na chrbte a vnútornými orgánmi, ktoré sa ovplyvňujú navzájom. Teda ak sa nám z nesprávneho držania tela, chôdze, sedenia, po úraze ale i napríklad po pôrode vytvorí v svale na určitom mieste gelosa, po určitom čase začne ovplyvňovať aj orgán, v ktorého zóne sa nachádza, a naopak, ak máme chorý niektorý vnútorný orgán, na príslušnom mieste na chrbte, alebo pri zodpovedajúcom stavci sa objaví po čase bolestivá spazma alebo iná zmena.

Pred bankovaním vždy vyhmatáme na chrbte tieto bolestivé, chladné či horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde umiestnime banky. Ak sa rozhodneme bankovať niektorý vnútorný orgán, vyberieme k nemu prislúchujúcu zónu, môžeme si pomôcť aj priečnou segmentáciou alebo podľa akupunktúrnych dráh meridiánov.

Pred bankovaním prevedieme krátku zahrievaciu masáž vhodným rastlinným olejom, vynikajúca kombinácia je s éterickým olejom borievkovým /jalovcovým/, ktorý podporuje pohyb lymfy a prečistenie organizmu, prípadne použijeme aj levandulku, grep, alebo lemongras, ktorý vynikajúco hojí popraskané cievky.

Veľmi účinná na prekrvenie a úľavu od menších bolestí chrbta alebo kĺbov je banková masáž. Väčšiu banku prisajeme na dobre naolejovanú pokožku, a masírujeme s ňou pozdĺž chrbta, aj priečne,vynikajúco pôsobí masáž pozdĺž dráhy močového mechúra a okolo trapézov.
Zoberieme menšie banky a poukladáme ich na vybrané miesta. Necháme ich tam 15 - 25 minút, potom jemne zložíme a na záver premasírujeme . Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky, a odľahčuje obličky.

Bankovanie opakujeme podľa potreby, môže byť bankovacia kúra: prvý týždeň 2 x, potom ešte 6-9x raz do týždňa, neskôr 2 mesiace pauza.

Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len počkáme kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.
Vieme takto liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín.


Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá.
Pri bankovaní meridiánov sú najdôležitejšie dráhy nachádzajúce sa na chrbte, a to riadiaca dráha a vonkajšia aj vnútorná dráha močového mechúra, na ramene a krku dráha tenkého, hrubého čreva a trojitého ohrievača.


Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne.
Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa predtým s vaším lekárom.

https://compex.zdravie-sk.eu/bankovanie.php

Zdroj:https://www.rege.sk/clanky/ako-funguje-bankovanie-a-moxovanie/

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky